5. května 2015

Muž jménem Ove - Recenze

Autor: Fredrik Backman
Originál: En man som heter Ove
Počet stran: 333
Rok vydání: Hardback - 2014, Paperback - 2015
Nakladatelství: Host
Anotace: Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem.
Ovemu je padesát devět let. Řídí saab. Na pozici předsedy družstva vlastníků byl sice vystřídán už před pár lety — což on sám považuje za převrat —, ale to mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku.
Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. A o tom, jak se změní životy lidí, kteří se s Ovem setkají.

Můj názor: 
Když jsem začala tuto knihu číst, četla jsem ji jedině večer. Ove je/byl mrzout, a pokaždé když jsem se začetla, nějak jsem začala být taky mrzutá, a tak jsem se rozhodla číst knihu až před spaním, kdy mi nemůže zkazit náladu. To jsem si myslela tak do půlky knihy, a bála jsem se, že ji budu muset hodnotit negativně. Spletla jsem se.

Ove to neměl v životě jednoduché (o tom také něco vím, ale to je jedno), teprve až pochopíte jeho životní příběh, odvahu, statečnost a to jaký je, bude se Vám příběh líbit. Význam Oveho mrzutosti jsem hledala mezi řádky, a v podstatě jsem to našla. Ove neměl rád kočky, nakonec se s kocourem sžil, neměl rád děti a přece to byl dědeček. Jezdil zásadně Saabem a nikdy nepřiznal svou chybu. Válčil se sousedy, a přesto jim pomáhal a spřátelil se s nimi. Zní to asi jako nepřístupný, starý mrzout, ale ty změny dokazují, že pod jakousi šlupkou (:D), byl Ove hodný člověk. Nějak podobně bych popsala tuto knihu, jeví se jako nic moc, ale když odhalíte, co skrývá je vlastně docela fajn. Nebudu předstírat, že mi Ove nepřipomínal vlastního otce.

Určitě se vyplatí knihu dočíst dokonce, protože zjistíme, že i ten nejchladnokrevnější zabiják, má nějaké srdce (ne Ove není zabiják, ale dočtěte to!). Kniha se nemusí líbit všem, mně se do půlky také nelíbila. Sto lidí sto chutí, já si ji asi znova nepřečtu, ale nelituju času stráveného s Ovem. Dala bych mu takové lepí 3,5 kočičky.
Za poskytnutí recenzní e-knihy velice děkuji nakladatelstvní HOST, knihu si můžete zakoupit zde.
Hodnocení: 

Obálka:Sdílejte:
Email This Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This Share on Tumblr

Štítky článku:
,

0 komentářů:

Okomentovat