17. srpna 2017

Seznamka pro krvelačné | Žízeň | O knize krátce

Formát O knize krátce jsem si po domluvě 'převzala' od kamarádky/kolegyně bloggerky Ells, která nedávno zveřejnila svůj první názor na knihu touto formou. Tento krátký článek nemá být recenze, ale zkrátka něco, kde se o knize dozvíte pár informací, postřehů či (ne)doporučení.

Jo Nesbø je v detektivní sféře proslaven svou severskou sérií o legendárním vyšetřovateli Harrym Holeovi, která nyní obsahuje již jedenáct dílů. Mimo jiné také napsal několik samostatných knih, které jsou taktéž detektivní, ale obsahují jiné hlavní hrdiny.

Harry Hole je detektiv, který v současnosti předává své detektivní zkušenosti studentům na fakultě, avšak je povolán k vyšetřování zvláště náročného případu vampyrismu. Stále má problém s alkoholem, avšak jeho intuice a metody uvažování z pohledu vraha jsou fenomenální. Pokud vyšetřuje vraždu, jde jeho rodinný život stranou a zachycenou stopu sleduje jako buldok. Největším spojencem mu je vrchní komisařka, s ostatními pracovníky nemá příliš přátelské vztahy.

Autor v Žízni opět využívá hlavních postav ze svých předchozích děl, jak už je zvykem u všech jeho pokračovacích detektivek. Není však nutné mít přečteny všechny jeho předchozí knihy.

Kniha je psána poutavě, čtivě a udržuje čtenáře po celou dobu v napětí. Dá se říci, že vrah je odhalen již po 2/3 obsahu knihy, avšak nečekané rozuzlení je až v samém závěru knihy, kdy vyjde najevo, že za návody a instrukce ke spáchání vražd je zodpovědná jiná osoba, respektive dvě další osoby.

Pro mne je prvotinou tohoto autora kniha Sněhulák a toto dílo je mou druhou přečtenou knihou. Obě tyto knihy byly napínavé, s detailními popisy spáchaných zločinů, vztahů mezi hlavními hrdiny, pátrání po vrahovi a vrcholným rozuzlením s rychlým spádem a pootevřeným koncem, kde se čtenářově fantazii meze nekladou.

Doufám, že budu mít ještě příležitost si přečíst i jiné autorovo dílo. Doporučili byste mi nějakou konkrétní knihu z HH série?
Napsala: Máma zašitá v knihách
Za poskytnutí knihy mnohokrát děkuji společnosti Albatrosmedia. Knihu si můžete zakoupit zde.

Autor: Jo Nesbø
Originál: Tørst
Počet stran: 600
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: KNIHA ZLÍN
Anotace: V Oslu dojde rychle po sobě k vraždám několika žen, které si domluvily schůzku prostřednictvím seznamky Tinder. Vyšetřovacímu týmu, jemuž nově velí Katrine Brattová, zůstává rozum stát nad způsobem, jímž byly oběti zabity, i faktem, že z míst činů vždy zmizela část jejich krve. Vrchní policejní náčelník Mikael Bellman potřebuje případ co nejrychleji vyřešit, aby mohl na kariérním žebříčku postoupit ještě výš. Proto povolá zpět Harryho Holea, který se mezitím odstěhoval k Ráchel na Holmenkollen a chtěl si užívat spokojeného manželského života a poklidného vyučování na policejní akademii. Vzhledem k brutalitě vražd mu však nic z toho dopřáno není. Okolnosti ho donutí založit alternativní vyšetřovací skupinu a pustit se po stopě. Jenže dopátrat se pravdy není vůbec jednoduché, zvláště když ho život v určitém okamžiku postaví před zásadní dilema, zda má dát přednost rodině, nebo vyšetřování. Jo Nesbo pokračuje ve stejné linii, kterou zahájil Sněhulákem a dále ji rozpracoval v Levhartovi a následujících dílech. Žízeň opět přináší svižný a dramatický děj plný překvapivých zvratů, Harryho sarkastických poznámek a svérázného chování. Harry je prostě zpět v plné síle a se vší parádou.


Sdílejte:
Email This Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This Share on Tumblr

Štítky článku:
,

0 komentářů:

Okomentovat